ГоловнаІнтерв`ю18.11.2022, 13:52

Інтерв’ю Голови КРАІЛ Івана Рудого для Forbes: Комісія працює, гроші надходять до держбюджету, йде боротьба з незаконними організаторами

Голова Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей Іван Рудий дав розгорнуте інтерв’ю виданню Forbes.

Про анулювання ліцензії 1хBet, податки для грального бізнесу, інформацію про «ліквідацію» Комісії, а також перспективи розвитку ринку — читайте в інтерв’ю нижче.

– Скільки букмекерських ліцензій видала комісія протягом 2022 року? Яким саме компаніям?

– У 2022 році – три, це компанії ТОВ «Плей Фан Інвестмент», ТОВ «ВБЕТ» та ТОВ «ТБК», якому було анульовано ліцензію.

– Як у цей список потрапила ТОВ «ТБК», яка планувала і, вочевидь, все ще планує працювати під російським брендом 1хBet?

– Вони зробили так само, як і всі організатори азартних ігор. Згідно з чинним законодавством, подали пакет документів, що відповідав всім вимогам, і було прийнято рішення щодо видачі ліцензії. Трохи відкрию завісу, одразу були відправлені запити до компетентних органів для перевірки.

– Одразу – це коли?

– Коли ця ліцензія видавалась, я був у ЗСУ, тому не можу коментувати у весь процес. Я знаю статистику, сухі факти. Запити були направлені до Служби Безпеки України, до БЕБ, до Держфінмоніторингу, потім додався публічний резонанс з цього приводу. Лише після отримання факту того, що комісії були надані недостовірні відомості, їх позбавили ліцензій – і букмекерської, і на діяльність в мережі інтернет.

– Ви стверджуєте, що ТОВ «ТБК» сфабрикувала докази відсутності звʼязків із Росією?

– Вони надали нам недостовірні відомості. Після перевірки документів було проведено засідання і їх позбавили ліцензій.

– Як проходить перевірка компаній, що подають заявки на ліцензії?

Згідно з ліцензійними умовами та законом є перелік документів, що подається для отримання ліцензії. Це одна справа. Але експертиза відповідності цих документів, перевірка на підробку до повноважень комісії не входять. В такому разі ми починаємо співпрацю з компетентними органами: поліцією, БЕБ, СБУ. Тільки вони можуть підтвердити або скасувати факти правопорушень.

– Хто ініціює таку перевірку? У випадку з 1хBet навіть простий пошук в Google дає багато інформації. Адже уродженці Брянська Роман Семіохін, Сергій Каршков та Дмитро Казорін як мінімум кілька років фігурували у публічних розслідуваннях як ймовірні засновники цього бізнесу й оголошені у розшук за звинуваченням у незаконній організації азартних ігор.

– Потрібно відмежуватись від того, що і так зрозуміло, і що є нормою закону. У нас є повноваження і терміни, у які маємо опрацювати пакет наданих документів.

Щось може бути зрозуміло тобі, як людині. Але якщо немає підтвердження спеціалістів, – це вже може розцінюватися як упереджене чи індивідуальне ставлення. Для перевірки існують компетентні органи. Ми – державний орган і маємо керуватися нормами закону та процедурами.

Моя позиція: навіть жодного натяку на російський слід не має бути в Україні. Перше, що я зробив повернувшись із ЗСУ, – провів зустрічі із СБУ. Ми зараз дуже плідно працюємо майже по всіх організаторах.

Після ситуації з 1хBet, усім організаторам, що отримали ліцензії, були надіслані відповідні листи з попередженням щодо необхідності неухильного дотримання вимог законодавства. Зокрема, і щодо заборони будь-яких зв’язків з державою-агресором. Навіть тим, по кому не було підозр.

– Таке попередження отримала, наприклад, ТОВ «Мелбет», вона ж нині ТОВ «ПОІНТЛОТО»? Колеги з AIN.ua та OSINT-спільноти Molfar виявили, що це ще одна ймовірна дочка 1xBet.

– Не певен, що можу зараз надавати цю інформацію. Йде тотальна перевірка всіх організаторів, працюють СБУ, БЕБ, Держфінмоніторингу. І рішення комісії не змусить себе чекати.

– Чи будуть перевіряти, між іншим, чи ведуть наразі українські організатори бізнес у Росії та Білорусі?

– Перевіряється максимально все. Наша позиція: не має бути жодного сліду, навіть тіні, жодного збагачення держави-агресора.

Коли ми тільки починали роботу комісії, декларували довіру всім. Тепер перевіримо всіх. Це робота не одного дня, мало просто пліток та розмов, потрібно все довести. Інакше можна виявитись некомпетентним в очах інвесторів та міжнародної спільноти, які спостерігають.

– «ТБК» наразі судиться із КРАІЛ за повернення ліцензій. Яка участь комісії в цій справі?

– Тут все йде згідно з процедурою адміністративного судочинства. Мені було б цікаво подивитись на суддю, який скаже, що ми, СБУ, БЕБ, помилилися.

– Як ви оцінюєте їхні шанси виграти цю справу та повернути ліцензію?

– Я не можу оцінювати їхні шанси. Я тільки сподіваюсь, що цього не станеться, тому що ми розуміємо, що це за люди.

– Ви особисто знайомі із власником ТОВ «Твоя бетінгова компанія» Сергієм Цибіним, якому, за реєстрами належить, 100% компанії? Колись спілкувалися із ним?

– Ні, мене не знайомили й не представляли, і я ніколи з ним не спілкувався.

– На початку липня комісія ліквідувала консультаційно-експертну раду (КЕР) та звільнила її голову Бориса Баума. З яких причин? Які результати службової перевірки?

– Він тут не працював, як його можна звільнити? Рада була розпущена влітку абсолютно законно, оскільки не виконувала усіх своїх функцій та обов’язків. Вони мають збиратися раз чи двічі на місяць, звітувати про роботу, отримувати нові завдання. У них, можливо, була одна-дві зустрічі на самому початку. У 2022 році вони не збиралися.

Зараз ми збираємо нову консультаційно-експертну раду, вона буде сформована найближчим часом.

– Ця рада може приймати якісь рішення в рамках діяльності КРАІЛ?

– Жодних. Вони можуть в рамках своєї ради зібратися, проголосувати за звернення до комісії листом з проханням або рекомендацією. Комісія розглядає цей запит. Але комісія – самостійний орган, КЕР – дорадчий орган, який жодним чином не може впливати на комісію.

– Тоді навіщо вони потрібні?

– Закон. В законі прописано, що рада має бути.

– Ви вже згадували, що до недавнього часу служили у ЗСУ. Хто керував усіма процесами поки ви служили?

– 24 лютого президент вийшов на телемарафон і сказав: всі, хто може, беріть зброю до рук та захищайте Батьківщину. Я – ветеран, людина з військовим досвідом, з надзагостренним почуттям патріотизму і справедливості.

Мене не мало б там бути. У мене «кабмінівська» бронь, важлива посада. Але 25 лютого я пішов захищати країну. І зовсім недавно за станом здоров’я я був звільнений з військової служби. З 3 листопада повернувся до виконання обов’язків у КРАІЛ.

– Але увесь цей час ви були головою комісії?

– Увесь цей час я був увільнений від виконання своїх службових зобов’язань у зв’язку з указом президента про мобілізацію. На час моєї відсутності працював порядок заміщення. Весь цей час у комісії був виконувач обов’язків голови, здебільшого – Олена Леонідівна Водолажко.

– Як ви оцінюєте роботу комісії за час, поки ви воювали?

– Я ще в процесі оцінювання, збираю інформацію, звіти. Але загалом в умовах війни маємо понад 857 млн грн надходжень до державного бюджету. Не хочу хизуватись, але цікаво, який ще орган робить подібні речі.

Комісія працює, гроші надходять до держбюджету, йде боротьба з незаконними організаторами. Інформацію про понад 1600 нелегальних сайтів було передано до нацполіції, БЕБ і СБУ, виявлено близько 600 фактів діяльності незаконного наземного грального бізнесу.

– У 2021 році в інтерв’ю НВ ви казали, що подалися на цю роботу, тому що «цю посаду потрібно очолити з чистими думками». Буцімто, КРАІЛ ще до створення ввижалася потенційно корумпованою. Що думаєте про роль комісії на ринку зараз?

– Трішки не так. Тоді розглядали комісію у майбутньому як потенційно найкорумпованіший орган. Щодо моєї роботи, я зараз вважаю так само, і тому ті самі кришталево чисті думки у мене залишилися.

Нам треба йти шляхом майже всіх європейських і світових регуляторів – брати на себе набагато більше повноважень, більше чіткого контролю і грамотного виконання своїх завдань. Наприклад, у багатьох іноземних регуляторів є можливість блокувати сайти нелегальних організаторів, натиснувши одну кнопку.

– Голова Мінцифри Михайло Федоров, у чиїй сфері відповідальності зараз гральний бізнес, впевнений, що КРАІЛ треба ліквідувати. Натомість він пропонує зробити видачу ліцензій автоматичною і пропонує рішення «яке дозволить повністю прибрати корупцію, зробити сферу прозорою і, що дуже важливо, залучити світові компанії в Україну». Як ви оцінюєте цю ідею?

– По автоматизації видачі ліцензій ми почали працювати ще у перші місяці існування КРАІЛ. Дали завдання нашим айтівціям розробити процес подачі документів в електронному вигляді.

Багато чого з автоматизації та диджиталізації було б круто реалізувати із Федоровим та Мінцифри. Але певні питання потрібно вивчити глибше.

Що стосується прозорості й некорумпованості, комісія – колегіальний орган. Навіть якщо хтось домовиться з одним чи двома членами, що робити з рештою чотирма? А з документами, які всі бачать? Це має бути неймовірна тотальна кругова порука. Саме тому на етапі реформи було вирішено зробити колегіальний орган, щоб не можна було приймати рішення одноособово.

– Федоров хоче повністю автоматизувати процеси, щоб виключити участь людини. Наскільки це реально, на вашу думку?

– Щоб сформулювати свою думку, мені потрібно почути його бачення від нього. Ми з ним ще це не обговорювали. Думаю, найближчим часом в нас буде зустріч і я зрозумію, про що йдеться.

Одна із проблем – облік GGR, валового ігрового доходу. Чому КРАІЛ за два роки не розробила чи не купила автоматизовану систему електронного адміністрування? За словами Данила Гетманцева, це мало бути зроблено.

Я більше скажу, ми були готові до її запуску місяців дев’ять тому. Ми її розробили, розіслали всім центральним органам влади, щоб всі подивилися і дали свої правки. Ці процеси йшли дуже довго.

Зараз є все для запуску, але є й бюрократичні нюанси: постійні етапи погоджень, прийняття чи неприйняття правок. Ми маємо технічне рішення, але запит на фінансування нам не погодили.

– Як технічно має працювати ця система?

– Давати можливість швидко отримувати звіти. Я зможу в реальному часі бачити всі фінансові потоки: кожну ставку, кожну виплату. Наприклад, можна в будь-який момент подивитися скільки ігровий автомат взяв грошей, скільки виплатив, як довго на ньому грали, скільки відвідувачів було в казино, в які ігри вони грали, з якими ставками.

Коли ти контролюєш інформацію про всі фінансові потоки, легше нараховувати податки та перевіряти організатора на чесність.

– Поговоримо про доходи від ліцензій для грального бізнесу. Минулого року держава отримала менше 1,5 млрд грн із запланованих 7,4 млрд.

– Є один нюанс у підрахунках. За 2021 рік комісією було видано ліцензій на суму більше, ніж 7,4 млрд грн. Просто за перший рік сплати ми отримали 1,4 млрд грн. Згідно з законом, платежі розбиваються на п’ять років. Тобто, в гральну індустрію в Україну зайшло навіть більше, ніж очікувалось.

– Яка прогнозована сума надходжень на 2022 рік?

– 1,18 млрд грн, згідно з законом про держбюджет на 2022 рік. 72% від запланованого вже маємо.

– Чи справдиться цей прогноз на вашу думку?

– Цифра на 2022 рік планувалася за умови, що все буде добре. Понад 80% організаторів тимчасово закривали гральні заклади з урахуванням безпекової ситуації. Зараз все зовсім не добре, але ми бачимо 72%, і я думаю, що далі ще буде.

– Скільки операторів закрилися після 24 лютого?

– На 24 лютого 2022 року у нас було вісім наземних казино та 52 зали гральних автоматів. Наразі маємо сім казино та 45 залів гральних автоматів, дев’ять з них – релоковані. Близько 10% взагалі не повернулись до роботи.

– Влітку КРАІЛ працювала над законопроєктом про дерегуляцію грального бізнесу під час воєнного стану. Яка його доля? В чому суть ініціативи та навіщо вона зараз?

– Законопроєкт, яким врегульовуються проблемні питання функціонування ринку азартних ігор у воєнний період, наразі перебуває на стадії погодження із заінтересованими органами. Після цього його невідкладно внесуть на розгляд уряду.

Його мета – не дерегуляція грального бізнесу, а скоріше надання організаторам азартних ігор нових інструментів реагування на зміни економічної ситуації в державі під час воєнного стану. Це в першу чергу потрібно для швидкого відновлення ринку після війни. Наприклад, передбачається можливість тимчасово зупинити ліцензію, якщо організатор не може працювати, заміна пошкодженого чи зруйнованого грального обладнання.

Також цей законопроєкт передбачає заборону використання в Україні брендів азартних ігор резидентів держави-агресора. Регулюється і питання анулювання ліцензії у разі встановлення факту, що власники або керівники організатора азартних ігор є громадянами країни-агресора або знаходяться під санкціями РНБО.

Зараз у парламенті є законороєкт з пропозицією забрати у грального бізнесу спрощену систему оподаткування.

Всі крапки над «і» розставить законопроєкт 2713-д. Це чіткий податковий закон у сфері грального бізнесу, він був вишенькою на торті в гральній реформі. Там все прописано: 18% з податку на прибуток і 10% GGR.

Нам потрібен чіткий податковий закон під «ігорку». 2713-д – правильний сигнал для закордонних інвесторів. І я певен, що оператори будуть сплачувати.

Зазначу, що частина операторів пройшла вже на спрощену систему оподаткування. Цьогоріч за перше півріччя зібрали податків на близько 146 млн грн.

– У Федорова є ідея привести іноземних операторів в Україну. Як ви оцінюєте шанси, що великі міжнародні гравці зайдуть на український ринок?

– Україна надприваблива для світу. Є певні сигнали, які можуть враховувати потенційні західні партнери. По-перше, наша перспектива вступу до ЄС. По-друге, ціна і об’єм інвестицій після того, як виросте ринок. Наше IT – це ж боги, і це дуже великий фактор розвитку.

Реформа грального бізнесу працює два роки. Але те, що зробила комісія, – теж надпотужний сигнал для світу. Минулого вересня на саміті у Барселоні ми розповіли, що у нас видають ліцензії за 10 днів. Через кілька тижнів всі учасники вже були на нашому заході у Києві, у «Парковому». Європа побачила факт реформи, що ми прийняли рішення і пішли працювати.

– Тобто минулої осені були міжнародні гравці, які хотіли заходити оперувати на український ринок?

– Так, але це не було реалізовано. Я на 100% покладаю провину на Росію. У нас був проєкт інвестиційної ліцензії, багато крутих програм під залучення інвестицій для іноземних організаторів.

Але всі розуміють, що скоро війна закінчиться. І Україна – ласий шматочок, з точки зору перспектив.

Іван_Рудий,_голова_КРАІЛ_Фото_Забєльський_Антон_DSCF0015.JPG

Фото: Антон Забєльський для Forbes Україна

×
Помилка...
Некоректний ввод...
Невірний захісний код...