Правові засади діяльності
Закон України "Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор"
Закон України "Про державні лотереї в Україні"
Положення КРАІЛ
|
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
|
від 23 вересня 2020 р. № 891
|
Про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 1123 від 18.11.2020
№ 196 від 10.03.2021
№ 91 від 31.01.2023}
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 20 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” та частини сьомої статті 6 Закону України “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Утворити Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей.
2. Затвердити Положення про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей, що додається.
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
4. Розмістити Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей за адресою: м. Київ, бульв. Лесі Українки, 26.
5. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім вимог Положення про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей у частині здійснення державного регулювання діяльності у лотерейній сфері та пункту 3 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з дати початку роботи Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей відповідно до Закону України “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор”.
Прем'єр-міністр України |
Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 67 |
|
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОЛОЖЕННЯ
про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей
{У тексті Положення, крім пункту 1, слово “Комісія” в усіх відмінках замінено словом “КРАІЛ” згідно з Постановою КМ № 1123 від 18.11.2020}
1. Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує державне регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор та лотерей, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1123 від 18.11.2020}
2. КРАІЛ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями КРАІЛ є:
реалізація державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор;
реалізація державної політики в лотерейній сфері;
здійснення державного нагляду (контролю) за ринком азартних ігор, а також у лотерейній сфері.
4. КРАІЛ відповідно до покладених на неї завдань:
1) реалізує державну політику у сфері організації та проведення азартних ігор шляхом:
внесення до органів державної влади пропозицій щодо проектів законів та інших нормативно-правових актів у сфері азартних ігор;
видання нормативних актів з питань, що належать до компетенції КРАІЛ, та здійснення контролю за їх виконанням;
прийняття в межах своєї компетенції рішень, що є обов’язковими для виконання організаторами азартних ігор;
розроблення та подання Кабінетові Міністрів України для затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор;
звернення до суду у випадках, визначених законом;
створення сприятливих організаційних та економічних умов для залучення інвестицій у сферу організації та проведення азартних ігор;
забезпечення створення рівних умов господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор;
здійснення співробітництва з відповідними органами регулювання у сфері організації та проведення азартних ігор іноземних держав;
виконання функції органу ліцензування господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, прийняття рішення про видачу та анулювання ліцензій у порядку, встановленому Законом України “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор” (далі - Закон);
формування та ведення ліцензійного реєстру;
формування та ведення ліцензійних справ, забезпечення їх зберігання, передачі та отримання у паперовій та/або електронній формі;
здійснення інформаційного та методичного супроводження ліцензування;
надання інформації з ліцензійних справ у порядку, встановленому Законом України “Про доступ до публічної інформації”;
перевірки достовірності відомостей у документах, поданих заявником для отримання ліцензій, дозволів, та відповідності організатора азартних ігор (здобувача) і поданих документів ліцензійним умовам;
розгляду, перевірки та внесення відомостей про фізичних осіб, стосовно яких наявні обмеження у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх, до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх у випадках, установлених Законом;
затвердження переліку, форми та порядку подання звітності організаторами азартних ігор;
ведення реєстрів, передбачених Законом;
затвердження порядку ведення реєстрів у сфері організації та проведення азартних ігор, порядку включення інформації, внесення змін до таких реєстрів, виключення інформації з реєстрів;
розгляду скарг гравців та інших осіб на дії організаторів азартних ігор, здійснення у разі виявлення порушень за результатами їх розгляду заходів відповідно до Закону;
взаємодії з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями та іншими організаціями під час здійснення своїх повноважень;
ведення переліку суб’єктів сертифікації, а також визначення переліку грального обладнання, що підлягає сертифікації;
визначення відповідно до Закону української та/або іноземної лабораторії, що видає сертифікат відповідності Державній системі онлайн-моніторингу згідно із Законом;
встановлення порядку передачі організаторами азартних ігор накопиченої інформації у разі зупинки функціонування Державної системи онлайн-моніторингу з технічних або будь-яких інших причин;
встановлення порядку проведення інспектування грального обладнання;
встановлення вимог щодо боротьби з вираженою ігровою залежністю (лудоманією);
визначення принципів відповідальної гри;
здійснення заходів щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері організації та проведення азартних ігор;
отримання безоплатно від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування документів, матеріалів, статистичної та іншої визначеної законодавством інформації, необхідної для здійснення своїх повноважень;
отримання безоплатно від організаторів азартних ігор необхідної для здійснення своїх повноважень звітності та інформації, у тому числі такої, що містить фінансово-економічні показники, у визначених КРАІЛ формах та порядку;
організації та здійснення державного контролю за організацією та проведенням азартних ігор, зокрема контролю за дотриманням Закону, ліцензійних умов, шляхом проведення планових, позапланових та фактичних перевірок, зокрема методом контрольних закупівель;
складення та надіслання організаторам азартних ігор у разі виявлення порушень ліцензійних умов приписів щодо усунення таких порушень, що є обов’язковими до виконання;
здійснення адміністрування Державної системи онлайн-моніторингу;
застосування санкцій до організаторів азартних ігор та інших суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор, у випадках, передбачених Законом;
встановлення вимог до Державної системи онлайн-моніторингу, розроблення та затвердження порядку функціонування Державної системи онлайн-моніторингу;
проведення моніторингу діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, підготовка за його результатами щорічного звіту про основні показники діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор у порядку, встановленому Законом;
призначення осіб для моніторингу гральних закладів;
затвердження порядку інспектування гральних закладів;
затвердження опису ідентифікаційної картки гравця;
звернення до правоохоронних органів у разі виявлення факту нелегальної діяльності гральних закладів, співпраці з правоохоронними органами у межах протидії розвитку та функціонуванню заборонених азартних ігор і гральних закладів;
встановлення порядку видачі дозволів, що підтверджують відповідність приміщення для організації та проведення азартних ігор у гральному закладі вимогам Закону;
2) реалізує державну політику в лотерейній сфері шляхом:
визначення вимоги до випуску та проведення державних лотерей відповідно до законодавства про ліцензування;
ведення Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні;
затвердження переліку відомостей, які відображаються в Єдиному реєстрі державних лотерей, запроваджених в Україні;
внесення державної лотереї до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні;
прийняття рішення про розповсюдження державних лотерей за межами території України;
отримання відповідно до закону від оператора лотерей інформації щодо проведення державної лотереї, а також балансу і звіту про фінансові результати;
виконання функції органу ліцензування господарської діяльності в лотерейній сфері, отримання та розгляду заяви з документами, а також повідомлення, подання яких до органу ліцензування передбачено законом, і за результатом їх розгляду прийняття рішення про залишення заяви без розгляду, видачі ліцензії або відмови у видачі ліцензії, переоформлення ліцензії, зупинення дії ліцензії повністю або частково, відновлення дії ліцензії повністю або частково, анулювання ліцензії повністю або частково, розширення або звуження провадження виду господарської діяльності ліцензіатом, видачі інших документів, визначених законом, що стосуються повноважень КРАІЛ у порядку, встановленому Законом України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про державні лотереї в Україні”;
формування та ведення ліцензійного реєстру;
формування та ведення ліцензійних справ, забезпечення їх зберігання, передачі та одержання у паперовій та/або електронній формі;
здійснення інформаційного та методичного супроводження ліцензування;
надання інформації з ліцензійних справ у порядку, встановленому Законом України “Про доступ до публічної інформації”;
проведення конкурсу з відбору операторів лотерей;
встановлення вимог до лотерейного обладнання;
здійснення технічного регулювання у лотерейній сфері, організації, координації та проведення робіт з підтвердження відповідності, розроблення в установленому порядку стандартів, технічних регламентів і технічних умов у сфері випуску та проведення лотерей;
позбавлення оператора державних лотерей його статусу;
визначення вимог до припинення проведення державних лотерей операторами державних лотерей;
встановлення форми посвідчення розповсюджувача державної лотереї;
розроблення проектів ліцензійних умов на випуск і проведення лотерей і змін до них та подання їх в установленому порядку Кабінету Міністрів України для затвердження;
3) здійснює державний нагляд (контроль) за ринком азартних ігор та у лотерейній сфері шляхом:
контролю наявності передбачених законом ліцензій;
перевірки дотримання організатором азартних ігор ліцензійних умов;
перевірки дотримання оператором лотерей ліцензійних умов;
перевірка дотримання обмежень, установлених Законом та/або ліцензійними умовами, щодо відсутності над здобувачем ліцензії (організатором азартних ігор), ліцензіатом контролю у значенні, наведеному в статті 1 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України “Про оборону України”, та/або дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту, застосування воєнної сили проти України;
затвердження планів проведення перевірок;
складання актів перевірок;
контролю за дотриманням організаторами азартних ігор вимог законодавства, стандартів та нормативно-правових актів у сфері організації та проведення азартних ігор;
контролю за дотриманням оператором лотерей вимог законодавства, стандартів та нормативно-правових актів у лотерейній сфері;
моніторингу діяльності організаторів азартних ігор з використанням Державної системи онлайн-моніторингу;
контролю в режимі реального часу електронної системи прийняття ставок оператора державних лотерей;
нагляду (контролю) у формі проведення планових та позапланових перевірок операторів лотерей;
4) публікує на своєму офіційному веб-сайті річні звіти про свою роботу не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним;
5) проводить моніторинг діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор та за його результатами готує щорічний звіт про основні показники діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, що повинен містити, зокрема, інформацію про організаторів азартних ігор, кількість гральних закладів, кількість виданих ліцензій та їх види, про виявлені порушення та санкції, кількість розглянутих скарг та вжиті заходи, про обсяги надходжень до державного та місцевих бюджетів від провадження зазначеної діяльності, кількість осіб, які грали в азартні ігри, зокрема за видами азартних ігор, кошти, що надійшли як прийняті ставки, виплачені виграші (призи), кількість осіб, включених до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, а також про вжиті заходи для профілактики та боротьби з ігровою залежністю (лудоманією);
6) створює безкоштовну гарячу лінію та спеціальну форму на офіційному веб-сайті КРАІЛ для отримання повідомлень про порушення Закону та інших нормативно-правових актів у сфері азартних ігор та забезпечує їх функціонування;
7) проводить аналіз та здійснює управління ризиками з метою визначення у межах повноважень, передбачених законом, форм і обсягів державного контролю за організацією та проведенням азартних ігор та лотерейної діяльності;
8) оприлюднює на офіційному веб-сайті КРАІЛ нормативно-правові акти та інші офіційні документи та інформацію з питань, що належать до її компетенції, зокрема інформацію, яка підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства;
9) забезпечує оприлюднення (оновлення) наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті КРАІЛ та єдиному державному веб-порталі відкритих даних, в установленому законодавством порядку;
10) затверджує положення про апарат КРАІЛ та його структуру;
11) приймає рішення про утворення робочих та експертних груп;
12) здійснює інші повноваження, передбачені законом.
5. КРАІЛ як колегіальний орган утворюється у складі Голови КРАІЛ та шести членів КРАІЛ. КРАІЛ є повноважним органом з моменту призначення більше половини її загального кількісного складу.
Голова та члени КРАІЛ призначаються на посади та звільняються з посад Кабінетом Міністрів України у порядку, визначеному законом.
6. У разі непризначення Голови КРАІЛ тимчасове (строком на один місяць) виконання обов’язків Голови КРАІЛ здійснюється по черзі кожним із членів КРАІЛ, який обирається шляхом голосування на засіданні КРАІЛ. Один і той самий член КРАІЛ не може виконувати обов’язки Голови КРАІЛ два рази підряд. На одного і того самого члена КРАІЛ може бути повторно покладено обов’язки Голови КРАІЛ тільки після виконання по черзі кожним із членів КРАІЛ таких обов’язків.
7. КРАІЛ може утворювати та ліквідовувати свої територіальні управління для здійснення своїх повноважень. Територіальні управління не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення, що затверджується КРАІЛ.
8. КРАІЛ здійснює внутрішній аудит, спрямований на удосконалення системи управління, внутрішнього контролю, запобігання фактам незаконного, неефективного та нерезультативного використання бюджетних коштів.
9. КРАІЛ під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами, організаціями.
10. Голова КРАІЛ:
1) скликає засідання КРАІЛ;
2) головує на засіданнях КРАІЛ;
3) вносить на розгляд КРАІЛ питання порядку денного засідання КРАІЛ з урахуванням пропозицій членів КРАІЛ;
4) бере участь у засіданнях Кабінету Міністрів України;
5) представляє інтереси КРАІЛ у Кабінеті Міністрів України;
6) представляє КРАІЛ у відносинах з державними органами іноземних держав з питань нагляду (контролю) за ринком азартних ігор, міжнародними організаціями;
7) діє без довіреності від імені КРАІЛ в межах, установлених законодавством;
8) підписує документи, що видаються відповідно до рішень КРАІЛ, та документи, пов’язані з поточною діяльністю КРАІЛ;
9) видає накази з питань, що належать до його компетенції.
{Пункт 10 доповнено підпунктом 9 згідно з Постановою КМ № 196 від 10.03.2021}
11. Член КРАІЛ має право:
ознайомлюватися з документами, що надходять до КРАІЛ;
пропонувати для включення до порядку денного засідання КРАІЛ питання, що належать до його компетенції;
виступати на засіданнях КРАІЛ, вносити пропозиції щодо питань, які розглядаються.
Член КРАІЛ зобов’язаний:
брати участь у засіданнях КРАІЛ;
виконувати рішення КРАІЛ;
брати участь у підготовці питань до розгляду КРАІЛ;
координувати роботу апарату КРАІЛ (далі - апарат) відповідно до визначеного КРАІЛ розподілу функціональних обов’язків.
12. Уповноважені посадові особи КРАІЛ мають право:
1) доступу в установленому законодавством порядку на територію і до приміщень організаторів азартних ігор, гральних закладів організаторів азартних ігор;
2) перевіряти дотримання організаторами азартних ігор вимог законодавства про азартні ігри на підставі та в порядку, що визначені законодавством;
3) давати в межах своїх повноважень організаторам азартних ігор обов’язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів;
4) застосовувати в установленому законодавством порядку до організаторів азартних ігор та інших осіб, які порушують законодавство у сфері організації та проведення азартних ігор, відповідні санкції;
5) безоплатно отримувати від організаторів азартних ігор необхідні для виконання завдань, покладених на КРАІЛ законом, інформацію, документи, пояснення та інші матеріали;
6) безоплатно отримувати від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування документи, матеріали, статистичну та іншу інформацію, необхідні для виконання функцій, покладених на КРАІЛ;
7) отримувати від організаторів азартних ігор інформацію та документи, що необхідні для розгляду звернень, що надходять до КРАІЛ від фізичних та юридичних осіб;
8) інші права, визначені законом.
13. Голові, членам та службовим особам КРАІЛ забороняється брати участь в азартній грі, крім проведення перевірок методом контрольних закупівель.
14. Основною формою роботи КРАІЛ як колегіального органу є засідання, що проводяться за рішенням Голови КРАІЛ або за ініціативою не менше трьох членів КРАІЛ не рідше одного разу на місяць.
Порядок проведення засідань КРАІЛ визначається регламентом, який затверджується більшістю голосів членів КРАІЛ та не може суперечити Закону.
15. Засідання КРАІЛ є правоможним, якщо на ньому присутні п’ять членів КРАІЛ.
16. Рішення КРАІЛ вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального кількісного складу КРАІЛ. КРАІЛ приймає рішення про видачу та анулювання ліцензій двома третинами голосів складу КРАІЛ в порядку, встановленому Законом. Кожен член КРАІЛ має один голос.
17. Рішення КРАІЛ є обов’язковими до виконання на всій території України і можуть бути оскаржені в судовому порядку.
18. Діяльність КРАІЛ забезпечується апаратом і її територіальними управліннями.
Положення про апарат та його структура затверджуються КРАІЛ.
19. Керівник апарату та його заступники призначаються і звільняються з посади КРАІЛ.
Працівники апарату, які займають посади, віднесені до державної служби, є державними службовцями.
20. Керівник апарату:
1) здійснює керівництво діяльністю апарату;
2) видає накази, розпорядження з питань діяльності апарату;
3) призначає на посади та звільняє з посад працівників апарату;
4) заохочує працівників апарату, накладає дисциплінарні стягнення;
5) у межах компетенції організовує та контролює виконання в апараті та територіальних управліннях КРАІЛ Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України з питань, що належать до компетенції КРАІЛ;
6) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату;
7) забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, технічний захист інформації, а також контроль за збереженням державної таємниці та інформації в апараті КРАІЛ;
8) виконує інші функції, необхідні для забезпечення виконання КРАІЛ покладених на неї Законом повноважень.
{Підпункт 8 пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 196 від 10.03.2021}
21. За рішенням КРАІЛ утворюється Консультаційно-експертна рада, яка є постійно діючим на громадських засадах дорадчим органом, що бере участь в обговоренні проектів документів, які розробляються та/або розглядаються КРАІЛ. Склад Консультаційно-експертної ради та положення про неї затверджуються КРАІЛ.
22. КРАІЛ є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, самостійний баланс, власні бланки, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. КРАІЛ забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.
23. Фінансування діяльності КРАІЛ здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. Додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2011 р. № 1399 “Про встановлення ліміту легкових автомобілів, що обслуговують органи виконавчої влади” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 7, ст. 246; 2014 р., № 28, ст. 793) доповнити такою позицією:
“Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей |
1”. |
|
2. Додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 р. № 85 “Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 29, ст. 814; 2015 р., № 86, ст. 2882) доповнити такою позицією:
“Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей |
200 |
195”. |
|
|
3. У Положенні про Міністерство фінансів України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 375 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 69, ст. 1936; 2020 р., № 48, ст. 1522):
1) в абзаці другому пункту 1 слова “випуску і проведення лотерей,” виключити;
2) у підпункті 1 пункту 3 слова “, випуску та проведення лотерей” виключити;
3) у пункті 4:
у підпункті 5 слова “випуску і проведення лотерей,” виключити;
у підпункті 77 слова “суб’єктів господарювання, що надають послуги у сфері лотерей та/або азартних ігор” замінити словами “суб’єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри”;
4) абзац тринадцятий підпункту 2 пункту 6 виключити.
4. У схемі спрямування і координації діяльності центральних органів виконавчої влади Кабінетом Міністрів України через відповідних членів Кабінету Міністрів України, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 74, ст. 2105; 2019 р., № 86, ст. 2898):
1) розділ II після абзацу сорок шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
“Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей”.
У зв’язку з цим абзаци сорок сьомий - шістдесятий вважати відповідно абзацами сорок восьмим - шістдесят першим;
2) пункт 1 розділу III доповнити абзацом такого змісту:
“Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей”.
5. У переліку органів ліцензування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. № 609 (Офіційний вісник України, 2015 p., № 68, ст. 2232):
1) пункт 17 виключити;
2) доповнити перелік пунктом 27 такого змісту:
“27. Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей |
випуск та проведення лотерей |
діяльність на ринку азартних ігор”. |
6. У переліку посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 9, ст. 284; 2020 р., № 12, ст. 478, № 35, ст. 1170), у графі “Посади державних службовців, що прирівнюються до відповідних підкатегорій”:
1) позицію “А1 Посади керівників державних органів“ після слів “Голова Національної комісії зі стандартів державної мови” доповнити словами “; Голова Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей; керівник апарату Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей”;
2) позицію “А2 Посади заступників керівників державних органів” після слів “члени Національної комісії зі стандартів державної мови” доповнити словами “; члени Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей; заступники керівника апарату Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей”.
Регламент КРАІЛ
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням Комісії з регулювання
азартних ігор та лотерей
від 16.02.2021 № 55
РЕГЛАМЕНТ
КОМІСІЇ З РЕГУЛЮВАННЯ АЗАРТНИХ ІГОР ТА ЛОТЕРЕЙ
(зі змінами, внесеними Рішенням КРАІЛ від 29.04.2021 № 208)
Загальні положення- Регламент Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (далі – Регламент) встановлює порядок проведення засідань КРАІЛ як колегіального органу, підготовки та прийняття рішень КРАІЛ та інші процедурні питання діяльності, пов’язані з виконанням повноважень КРАІЛ.
- КРАІЛ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
- КРАІЛ у межах своїх повноважень на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, Положення про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей, інших актів законодавства приймає рішення, організовує і контролює їх виконання.
- КРАІЛ та її апарат (далі – Апарат) становлять систему органів КРАІЛ, яку очолює Голова.
- КРАІЛ утворюється у складі Голови та шести членів КРАІЛ.
- КРАІЛ працює за колегіальним принципом.
- Повноваження Голови та членів КРАІЛ визначаються законами України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор», «Про державні лотереї в Україні», Положенням про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 891, та іншими актами законодавства.
- Голова, члени КРАІЛ, керівник Апарату та всі працівники Апарату не можуть діяти всупереч прийнятим рішенням КРАІЛ.
- Рішенням КРАІЛ затверджується розподіл функціональних обов’язків між Головою та членами КРАІЛ і порядок заміщення Голови та членів КРАІЛ у разі їхньої відсутності.
- КРАІЛ або безпосередньо Голова КРАІЛ, за необхідності, можуть уповноважувати посадових осіб Апарату для підписання приписів.
- У межах визначених повноважень Голова та члени КРАІЛ мають право надавати керівникам самостійних структурних підрозділів Апарату (далі – самостійні структурні підрозділи) обов’язкові для виконання доручення. Голова та члени КРАІЛ доводять до відома керівника Апарату інформацію про такі доручення для здійснення контролю за їхнім виконанням.
- Діяльність КРАІЛ, Голови та членів КРАІЛ, в тому числі, її організаційне, правове, інформаційне, фінансове та матеріально-технічне забезпечення, здійснює Апарат, що діє на підставі положення про Апарат, яке затверджує КРАІЛ.
- Структуру Апарату затверджує КРАІЛ.
- Апарат очолює керівник Апарату, який має одного заступника. Керівник Апарату та його заступник призначаються на посаду і звільняються з посади КРАІЛ.
- Основною формою роботи КРАІЛ є засідання.
- На відкритих засіданнях КРАІЛ розглядає та приймає рішення з питань, що потребують обговорення з громадськістю, зокрема щодо:
- На закритих засіданнях КРАІЛ розглядає та приймає рішення з питань, зокрема щодо:
- Порядки денні засідань КРАІЛ підлягають оприлюдненню на офіційному вебсайті КРАІЛ не пізніше, ніж за 3 (три) робочі дні до дня проведення засідання.
- Порядки денні відкритого та закритого засідань КРАІЛ формуються та затверджуються не пізніше, ніж за 3 (три) робочі дні до дати їх проведення. Матеріали для формування таких порядків денних подаються завчасно, але не пізніше, ніж за 4 (чотири) робочих дні до дати засідання КРАІЛ.
- Проекти порядків денних КРАІЛ формує самостійний структурний підрозділ, що здійснює організаційне забезпечення роботи КРАІЛ, на підставі поданих самостійними структурними підрозділами питань (матеріалів) та заявок, оформлених належним чином (додаток 1).
- Самостійні структурні підрозділи для включення до порядку денного КРАІЛ питання, що буде розглядатися на засіданні КРАІЛ, обов’язково подають самостійному структурному підрозділу, що формує порядок денний, такі документи:
- стосовно прийняття проектів нормативно-правових актів –матеріали, підготовлені в порядку, визначеному розділом ІІІ цього Регламенту;
- стосовно питань надання адміністративних послуг: заявка (додаток 1); проект рішення, підготовлений відповідно до вимог законодавства та цього розділу;
- стосовно звітування: заявка (додаток 1); звіт за окремим напрямом діяльності, що у своїй структурі містить висновки/ пропозиції/ прогнозні показники;
- стосовно інших питань подається заявка (додаток 1) та необхідні матеріали для розгляду та прийняття рішення.
- Заявки про внесення на розгляд КРАІЛ відповідного питання погоджуються Головою або членом КРАІЛ, відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
- У порядку денному засідання КРАІЛ з кожного питання зазначається особа, визначена пунктом 22 цього Регламенту; керівник або працівник самостійного структурного підрозділу, який буде доповідати інформацію щодо відповідного питання на засіданні КРАІЛ.
- Самостійний структурний підрозділ, що здійснює організаційне забезпечення роботи КРАІЛ, зобов’язаний у строк, що не перевищує 3 (трьох) днів до дня проведення засідання, подавати Голові КРАІЛ проекти порядків денних для затвердження.
- Самостійний структурний підрозділ, що здійснює організаційне забезпечення роботи КРАІЛ, у день затвердження порядку денного надсилає порядок денний засідання КРАІЛ Голові та членам КРАІЛ, керівникові юридичної служби Апарату (далі – юридична служба), у разі необхідності іншим учасникам засідання в електронній формі шляхом надсилання на електронну пошту та з використанням СЕД КРАІЛ (у разі наявності).
- У засіданнях КРАІЛ беруть участь секретар засідання КРАІЛ, представник юридичної служби та представники самостійних структурних підрозділів (з питань, що належать до їхньої компетенції), запрошені особи.
- На відкритому засіданні КРАІЛ мають право бути присутніми усі бажаючі особи, які зареєструвалися до початку засідання КРАІЛ. Відповідальною особою за реєстрацію учасників є секретар засідання КРАІЛ.
- Перелік осіб, які запрошені на закрите засідання КРАІЛ, формується самостійним структурним підрозділом, що здійснює організаційне забезпечення роботи КРАІЛ, за інформацією керівників самостійних структурних підрозділів, якими підготовлено питання, що виноситься на засідання КРАІЛ.
- Учасники засідання можуть за попереднім дозволом КРАІЛ здійснювати на засіданні КРАІЛ відео-, фото- та звукозапис, а також використовувати для цього засоби зв’язку.
- Засідання КРАІЛ є правомочним, якщо на ньому присутні 5 (п’ять) членів КРАІЛ (далі – кворум).
- Голова та члени КРАІЛ беруть участь у засіданнях КРАІЛ особисто.
- Головуючий на засіданні КРАІЛ:
- Питання порядку денного на засіданні КРАІЛ доповідає член КРАІЛ або керівник самостійного структурного підрозділу або інший працівник цього підрозділу, визначений його керівником.
- З метою з’ясування необхідної інформації та відповідних обставин з питання, що розглядається на засіданні КРАІЛ, Голова та члени КРАІЛ можуть ставити запитання доповідачу та особам, запрошеним на засідання КРАІЛ.
- Всі присутні на засіданнях КРАІЛ зобов’язані:
- Усі члени КРАІЛ є рівноправними під час розгляду питань та прийняття рішень на засіданні КРАІЛ.
- Після обговорення питання Головуючий оголошує про закінчення його розгляду та перехід до голосування.
- Перед кожним голосуванням Головуючий формулює назву і зміст рішення, що ставиться на голосування, та пропонує провести голосування щодо нього.
- У разі порушення порядку голосування або виникнення перешкод під час його проведення проводиться повторне голосування без обговорення.
- Після завершення розгляду питань, включених до порядку денного, Головуючий оголошує засідання закритим.
- Рішення КРАІЛ є обов’язковими до виконання на всій території України і можуть бути оскаржені в судовому порядку.
- Структурний підрозділ у складі самостійного структурного підрозділу, що здійснює організаційне забезпечення роботи КРАІЛ, не пізніше 2 (двох) робочих днів з дня прийняття рішення через СЕД КРАІЛ направляє рішення особі, на яку покладено контроль за його виконанням.
- Результат засідання КРАІЛ оформлюється протоколом.
- Результати голосування фіксуються у протоколі засідання КРАІЛ, а при прийняті рішень також фіксуються шляхом накладання власноручних підписів Голови та членів КРАІЛ – на зворотному боці останнього аркуша відповідного проекту рішення КРАІЛ у паперовій формі.
- КРАІЛ на своїх засіданнях може надавати обов’язкові для виконання протокольні доручення з окремих питань її діяльності керівнику апарату або самостійним структурним підрозділам.
- Контроль за виконанням протокольних доручень КРАІЛ та у разі необхідності інформування на засіданні КРАІЛ про стан виконання протокольних доручень КРАІЛ здійснює служба з діловодства.
- Реальний чи потенційний конфлікт інтересів (далі – конфлікт інтересів), у разі його виникнення в діяльності Голови або членів КРАІЛ, врегульовується шляхом заявлення про наявність конфлікту інтересів. Заява про конфлікт інтересів Голови або члена КРАІЛ заноситься до протоколу засідання КРАІЛ.
- Підготовка проектів рішень КРАІЛ здійснюється структурними підрозділами КРАІЛ відповідно до цього Регламенту.
- Проекти рішень оформлюються з урахуванням вимог, встановлених пунктом 51 цього Регламенту, та погоджуються шляхом проставляння візи в такому порядку:
- Рішення повинно:
- Нормотворча діяльність КРАІЛ провадиться на основі та на виконання законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства, на підставі плану діяльності КРАІЛ з підготовки проектів регуляторних актів (далі — регуляторний план), а також з власної ініціативи.
- Розроблення проекту нормативно-правового акта в КРАІЛ покладається на самостійний структурний підрозділ, до компетенції якого віднесені питання методологічного забезпечення функціонування сфери азартних ігор та лотерей (далі – головний розробник).
- Координація роботи з розроблення проекту нормативно-правового акта здійснюється членом КРАІЛ відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
- У процесі підготовки проекту нормативно-правового акта:
- юридичній службі для проведення юридичної, антидискримінаційної, гендерно-правової експертиз, а також для аналізу проекту нормативно-правового акта на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини;
- самостійному структурному підрозділу, до компетенції якого віднесені питання євроінтеграції, для перевірки проекту на відповідність міжнародним зобов’язанням України у сфері Європейської інтеграції та праву Європейського Союзу (acquis ЄС). У разі неврахування положень джерел acquis ЄС обґрунтовує разом зі самостійним структурним підрозділом, до компетенції якого віднесені питання євроінтеграції, недоцільність їхнього врахування;
- Головним розробником проекти нормативно-правових актів, разом з матеріалами до них, з метою їхнього опрацювання надаються Голові та членам КРАІЛ, юридичній службі та іншим заінтересованим самостійним структурним підрозділам у термін, не пізніше ніж:
- Проекти нормативно-правових актів КРАІЛ перед їхнім затвердженням підлягають обов’язковій юридичній, антидискримінаційній та гендерно-правовій експертизам, що проводяться юридичною службою.
- У строк не менше, ніж за 6 (шість) робочих днів до дня очікуваного розгляду на засіданні КРАІЛ проекту нормативно-правового акта, з метою прийняття (затвердження) цього акта, головний розробник для проведення юридичної, антидискримінаційної та гендерно-правової експертиз подає до юридичної служби службовою запискою проект нормативно-правового акта, пояснювальну записку до нього та порівняльну таблицю (якщо проектом нормативно-правового акта передбачено внесення змін до іншого(-их) нормативно-правового (-их) акта(-ів).
- Самостійний структурний підрозділ, що відповідає за запобігання та виявлення корупції, протягом 3 (трьох) робочих днів з дня отримання проекту нормативно-правового акта надає юридичній службі письмовий висновок про наявність чи відсутність у проекті нормативно-правового акта норм, правил та процедур, що сприяють або можуть сприяти вчиненню корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією.
- Юридична служба надає головному розробникові висновок за результатами проведення гендерно-правової експертизи за встановленою законодавством формою.
- Проекти нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, актів Президента України, проектів законів, що зачіпають права та свободи, гарантовані Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, підлягають опрацюванню з урахуванням положень зазначеної Конвенції та практики Європейського суду з прав людини.
- Проекти нормативно-правових актів відповідно до Закону України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» підлягають опрацюванню з урахуванням acquis ЄС.
- У процесі розроблення проекту акта, що підлягає опрацюванню на відповідність зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та права Європейського Союзу, самостійний структурний підрозділ, до компетенції якого віднесені питання євроінтеграції:
- Результати кінцевого опрацювання самостійним структурним підрозділом, до компетенції якого віднесені питання євроінтеграції, проекту акта на відповідність зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу (acquis ЄС) відображаються у довідці за формою, визначеною в додатку 1 до Регламенту КМУ.
- Голова та члени КРАІЛ виносять проекти нормативно-правових актів на розгляд КРАІЛ відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
- Підготовлений проект рішення, яким схвалюється (затверджується або погоджується) нормативно-правовий акт, візується на звороті послідовно керівниками самостійних структурних підрозділів, що розробляли проект та брали участь у його розробленні (опрацюванні), посадовою особою самостійного структурного підрозділу, що відповідає за запобігання та виявлення корупції, керівником самостійного структурного підрозділу, до компетенції якого віднесені питання євроінтеграції (у випадках встановлених законодавством), керівником служби діловодства, керівником юридичної служби, керівником Апарату, Головою або членом КРАІЛ відповідно до розподілу функціональних обов’язків, а в разі їх відсутності – особами, на яких покладено виконання їхніх обов’язків.
- До проекту рішення, яким схвалюється проект нормативно- правового акта, додаються:
- До проекту рішення, яким схвалюється доопрацьований проект нормативно-правового акта, додаються:
- До проекту рішення, яким затверджується (погоджується) проект нормативно-правового акта, додаються:
- Після затвердження нормативно-правового акта КРАІЛ головний розробник разом з юридичною службою протягом 3 (трьох) робочих днів подає його на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
- Після погодження на засіданні КРАІЛ проекту акта Кабінету Міністрів України, проекту Закону або проекту акта Президента України він вноситься до Кабінету Міністрів України у порядку, визначеному Регламентом КМУ.
- Контроль за належною підготовкою документів та подальшим супроводженням нормативно-правових актів покладається на головного розробника та юридичну службу, їх координація — на члена КРАІЛ згідно з розподілом функціональних обов’язків.
- Розгляд проектів нормативно-правових актів, які надходять на погодження до КРАІЛ від інших державних органів, здійснюється в порядку, встановленому Регламентом Верховної Ради України, Регламентом КМУ, цим Регламентом, іншими нормативно-правовими актами.
- Самостійний структурний підрозділ, до компетенції якого віднесені питання методологічного забезпечення функціонування сфери азартних ігор та лотерей, опрацьовує у встановлені строки із заінтересованими самостійними структурними підрозділами відповідний проект акта, підготовлений іншим державним органом, та, у разі його спрямування на врегулювання відносин, які стосуються повноважень КРАІЛ, готує проект рішення та вносить його у встановленому цим Регламентом порядку на розгляд КРАІЛ.
- За результатами розгляду КРАІЛ проекту акта може бути прийнято таке рішення:
- Проект спільного нормативно-правового акта, у тому числі регуляторного акта, який надійшов на погодження або опрацювання до КРАІЛ від державного органу, який забезпечує організацію роботи щодо підготовки спільного нормативно-правового акта, розглядається КРАІЛ відповідно до вимог цього Регламенту.
- Проект спільного нормативно-правового акта, у тому числі регуляторного акта, організацію роботи щодо підготовки якого здійснює КРАІЛ, розробляється відповідно до вимог цього Регламенту та Порядку № 34/5
- КРАІЛ публікує на своєму офіційному вебсайті річні звіти про її роботу не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним. Голова КРАІЛ щороку до 1 червня звітує про результати діяльності КРАІЛ на засіданні комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання діяльності із випуску та проведення лотерей, оподаткування суб’єктів такої діяльності, гральний бізнес.
- КРАІЛ здійснює моніторинг діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор та за його результатами готує щорічний звіт про основні показники діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор (далі — Щорічний звіт), що повинен містити, зокрема, інформацію про організаторів гральних закладів, кількість гральних закладів, кількість виданих ліцензій та їх види, про виявлені порушення та санкції, кількість розглянутих скарг та вжиті заходи, про обсяги надходжень до державного та місцевих бюджетів від провадження зазначеної діяльності, кількість осіб, які грали в азартні ігри, в тому числі за видами азартних ігор, кошти, що надійшли як прийняті ставки, виплачені виграші (призи), кількість осіб, включених до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, а також про вжиті заходи для профілактики та боротьби з ігровою залежністю (лудоманією).
- Структура Щорічного звіту визначається Головою КРАІЛ з урахуванням вимог Типового порядку проведення публічного звіту керівника органу виконавчої влади, затвердженого наказом Національного агентства України з питань державної служби від 20.12.2016 № 277, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.01.2017 за № 28/29896.
- Щорічний звіт разом з інформацією про його проведення розміщується не пізніш як за тиждень до його проведення на офіційному вебсайті КРАІЛ та вебсайті «Громадянське суспільство і влада».
- Щорічний звіт проводиться у формі офіційного виступу Голови КРАІЛ не пізніше ніж через 15 (п’ятнадцять) календарних днів з дня його оприлюднення на офіційному вебсайті КРАІЛ та вебсайті «Громадянське суспільство і влада» із запрошенням представників громадських рад, громадських об’єднань, організацій роботодавців, професійних спілок, некомерційних організацій, експертів відповідних галузей і засобів масової інформації.
- Під час здійснення своїх повноважень КРАІЛ взаємодіє з Верховною Радою України та її органами, Офісом Президента України, Кабінетом Міністрів України та його Секретаріатом, центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
- Голова, члени КРАІЛ, керівник Апарату та працівники Апарату, відповідно до наданих повноважень, забезпечують взаємодію КРАІЛ з Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Офісом Президента України, міністерствами та іншими органами державної влади, а також підприємствами, установами, організаціями.
- Для забезпечення взаємодії з Верховною Радою України КРАІЛ в межах компетенції:
- Голова КРАІЛ бере участь у засіданнях Кабінету Міністрів України.
- КРАІЛ розглядає звернення, пропозиції, інші матеріали та документи, що надходять від центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших державних органів, забезпечує своєчасне узгодження проектів нормативно-правових актів, що подаються на розгляд Кабінету Міністрів України.
- КРАІЛ отримує безоплатно від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування документи, матеріали, статистичну та іншу визначену законодавством інформацію, необхідну для виконання своїх повноважень.
- Взаємодія КРАІЛ з правоохоронними органами з питань, віднесених до її компетенції, здійснюється відповідно до законодавства.
- КРАІЛ може здійснювати обмін інформацією з органами державної влади відповідно до законодавства та укладених меморандумів про взаємодію.
- Взаємодія КРАІЛ із засобами масової інформації та громадськістю
- Для забезпечення права кожного на інформацію та з метою всебічного і об’єктивного висвітлення діяльності КРАІЛ допуск на місце проведення публічного заходу представників засобів масової інформації здійснюється за попередньо складеним уповноваженим підрозділом Апарату списком акредитованих журналістів.
- Для обчислення термінів, зазначених у цьому Регламенті, офіційні вихідні, святкові та неробочі дні не враховуються.
- Зазначені в цьому Регламенті самостійні структурні підрозділи, до компетенції яких віднесені певні питання діяльності КРАІЛ, визначаються такими згідно зі структурою КРАІЛ і відповідно до положень про ці самостійні структурні підрозділи.
- Рішення КРАІЛ оформлюються самостійними структурними підрозділами з дотриманням вимог цього Регламенту, чинного на дату проведення КРАІЛ, на якій вони були прийняті.
- З дня набрання чинності цього Регламенту рішення реєструються та зберігаються службою діловодства.
- На період дії карантину, встановленого в Україні з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, участь у засіданнях КРАІЛ осіб, які не є працівниками КРАІЛ, є можливою виключно дистанційно, шляхом застосування засобів відеозв’язку.