ГоловнаІнформаційні повідомлення16.09.2022, 08:21

Практичні аспекти застосування судами статті 203² Кримінального кодексу України

З набранням чинності Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» (далі — Закон) зазнала змін стаття 203² Кримінального кодексу України.

Так, до набрання  чинності 13 серпня 2020 року Законом стаття 203² КК України «Зайняття гральним бізнесом» стосувалась повної заборони на законодавчому рівні зайняття гральним бізнесом як господарською діяльністю.

Разом з тим, з дати набрання чинності Законом редакція цієї статті була змінена. Наразі стаття 203² КК України «Незаконна діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей» стосується заборони здійснювати діяльність з організації  або проведення азартних ігор без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності з організації та проведення азартних ігор, що видається відповідно до закону або випуск чи проведення лотерей особою, яка не має статусу оператора лотерей, або організація чи функціонування закладів з метою надання доступу до азартних ігор чи лотерей, які проводяться в мережі Інтернет.

Про те це не свідчить, що діяння, пов’язані із зайняттям гральним бізнесом, були повністю декриміналізовані, згідно з висновками викладеними в деяких рішеннях судів, які були прийняті  за результатами розгляду кримінальних проваджень за обвинуваченнями в організації та зайнятті гральним бізнесом, наслідком чого стало закриття низки кримінальних проваджень, у зв’язку з набранням чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за інкримінованими обвинуваченим діяннями.

Однак, розглядаючи  касаційну скаргу прокурора у кримінальному провадженні за обвинуваченням осіб в організації та зайнятті гральним бізнесом колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду ухвалою від 15 лютого 2022 року у справі № 554/3311/20 вирішила передати зазначене кримінальне провадження на розгляд об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду.

Таке рішення колегія суддів прийняла у зв`язку із тим, що вважала за необхідне відступити від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме ст. 203² КК України, викладеного в постанові колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 18 листопада 2020 року (справа № 715/190/18), а також постановах Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 03 червня 2021 року (справа № 539/971/20), Третьої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 25 жовтня 2021 року (справа № 524/2594/18), Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 14 грудня 2021 року (справа № 161/13558/19).  

За результатами розгляду об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду зробила висновок про те, як саме повинна застосовуватись норма права, а саме ст. 203² КК України, із застосуванням якої не погодилася колегія суддів, що передала справу на розгляд об`єднаної палати, зокрема: «У кожному конкретному кримінальному провадженні за обвинуваченням особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 203-2 КК, до 13 серпня 2020 року, суду необхідно оцінювати пред`явлене особі органом досудового розслідування обвинувачення та встановлені обставини в судовому провадженні на наявність або відсутність в діях особи ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 203-2 КК в редакції Закону № 768-IX, з урахуванням положень  ст. 58 Конституції України та ст. 5 КК.»   

Варто зазначити, що відповідно до частин п’ятої та шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права. 

Ознайомитися з повним текстом постанови ККС ВС від 25 липня 2022 у справі № 554/3311/20 (провадження     № 51-2126кмо21) можливо за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/105482301

×
Помилка...
Некоректний ввод...
Невірний захісний код...