ГоловнаДля громадськостіЗвернення громадянІнформація про розгляд зверненьІнформація щодо організації роботи у сфері захисту прав громадян та розгляду звернень громадян у КРАІЛ за 10 місяців 2022 року

Інформація щодо організації роботи у сфері захисту прав громадян та розгляду звернень громадян у КРАІЛ за 10 місяців 2022 року

Дані щодо розгляду звернень громадян

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 4 Закону України від 14 липня 2020 року № 768-IX «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» (далі – Закон) захист прав, законних інтересів, життя та здоров’я громадян є одним із принципів державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор.

Так, дотримуючись статей 19 і 40 Конституції України, з метою належного забезпечення реалізації вимог Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» КРАІЛ здійснює розгляд пропозицій (зауважень), заяв (клопотань) і скарг.

З початку поточного року станом на 01.11.2022 до КРАІЛ надійшло 320 звернень, зокрема:

  • 105 повідомлень про порушення у сфері азартних ігор, що надійшли через Інтерактивну мапу гральних закладiв України та електронну форму повідомлень про порушення у сфері азартних ігор;
  • 93 заяви про самообмеження/обмеження;
  • 122 інших звернень від фізичних осіб.

Основні питання, що порушувались громадянами у зверненнях, стосувалися державного регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, зокрема про:

  • застосування законодавства у сфері організації та проведення азартних ігор;
  • нелегальну організацію та проведення азартних ігор;
  • порушення організаторами азартних ігор у сфері організації і проведення азартних ігор вимог законодавства;
  • протидію КРАІЛ розвитку та функціонуванню заборонених азартних ігор і гральних закладів на території України;
  • боротьбу з ігровою залежністю (лудоманією) та ведення Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх;
  • вимоги до організаторів азартних ігор та їх обов’язки;
  • здійснення відшкодування фінансової шкоди особі, участь якої в азартних іграх заборонена Законом та іншими законами, внаслідок бездіяльності організатора азартних ігор тощо.

Усього до КРАІЛ за 10 місяців 2022 року у розрізі видів звернень громадян надійшло:

  • заяв (клопотань) – 222 (69,375 % від загальної кількості);
  • скарг – 98 (30,625 %);
  • пропозиції (зауваження) – відсутні.

Від загальної кількості поданих до КРАІЛ звернень громадян за суб’єктом подання індивідуальні звернення становлять 100 %, колективні – 0 %.

За місцем знаходження заявників найбільше звернень надійшло з Київської, Сумської, Дніпропетровської, Львівської, Івано-Франківської, Житомирської, Миколаївської, Запорізької та Харківської областей. Найменше звернень надійшло з Волинської, Вінницької, Черкаської, Закарпатської, Кіровоградської та Одеської областей.

За соціальним станом авторів звернень до КРАІЛ найбільше надійшло від підприємців, робітників, безробітних, працівників бюджетної сфери, військовослужбовців та інших за соціальним станом заявників.

КРАІЛ постійно здійснює заходи щодо налагодження діалогу з громадськістю, організації взаємодії з професійними об’єднаннями учасників сфери азартних ігор та лотерей для забезпечення оперативного, повного та об’єктивного інформування громадськості про діяльність КРАІЛ.

Реалізація громадянами права на звернення забезпечується, зокрема, своєчасністю підготовки відповідей. Крім того, щоденно працівниками КРАІЛ надаються відповідні консультації громадянам на звернення у телефонному режимі.

Усі звернення громадян зареєстровані та розглянуті згідно з вимогами чинного законодавства. З усіх питань, порушених у зверненнях, громадянам надано відповіді в установленому порядку.   

Крім того, в КРАІЛ функціонує безкоштовна телефонна «гаряча лінія» для отримання повідомлень про порушення у сфері азартних ігор, надання довідкової інформації громадянам, а також прийняття звернень громадян, що стосуються діяльності КРАІЛ.

За результатами роботи «гарячої лінії» КРАІЛ протягом січня-жовтня 2022  року прийнято та опрацьовано 1265 звернень від фізичних та юридичних осіб. Загалом питання, порушені у зверненнях, що надійшли на «гарячу лінію» КРАІЛ за вказаний період, стосувалися щодо: застосування норм законодавства у сфері державного регулювання діяльності стосовно організації та проведення азартних ігор та лотерей; звернень осіб з ігровою залежністю та їх рідних; інших питань з діяльності КРАІЛ.

 

Дані щодо відповідальної гри та запобігання вираженій ігровій залежності (лудоманії)

Правові засади здійснення державного регулювання господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні, правові, економічні, соціальні та організаційні умови функціонування азартних ігор визначаються Законом.

В КРАІЛ повсякденно ведеться робота у сфері відповідальної гри та запобігання вираженій ігровій залежності (лудоманії).

Відповідно до частини першої статті 5 Закону КРАІЛ формує та веде Реєстр осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх (далі – Реєстр).

Відповідно до частини шостої статті 16 Закону обмеження участі особи в азартних іграх шляхом внесення до Реєстру здійснюється:

  • самостійно за заявою особи шляхом особистого подання організатору азартних ігор або КРАІЛ письмової заяви (заяви про самообмеження) з одночасним пред’явленням документа, що посвідчує особу;
  • КРАІЛ за обґрунтованою заявою членів сім’ї першого ступеня споріднення або законних представників (заяви про обмеження) на строк до шести місяців у порядку, визначеному цією статтею;
  • за рішенням суду.

Так, рішенням КРАІЛ від 22.04.2021 № 167, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.06.2021 за № 747/36369, затверджено Порядок формування і ведення Реєстру, в якому встановлені форми заяви про самообмеження та заяви про обмеження.

Зразки заяви про самообмеження та заяви про обмеження розміщені на вебсайті КРАІЛ.

З огляду на те, що заява може бути подана в письмовій або електронній формі з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги», та з метою належного інформування громадськості щодо підписання документів за допомогою електронного підпису з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» на вебсайті КРАІЛ було розміщено офіційне посилання на вебпортал ДІЯ, де документи можна підписати за допомогою електронного підпису.

Відтак за 10 місяців 2022 року до КРАІЛ надійшло 93 заяви про самообмеження/обмеження, які опрацьовані в установленому порядку.  

З початку року станом на 01.11.2022 до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, внесено відомості про 171 особу, з яких:

  • 61 за заявами, що надійшли до КРАІЛ;
  • 110 за заявами, що надійшли до організаторів азартних ігор.

Станом на 01.11.2022 в Реєстрі осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, міститься 313 діючих (актуальних) записів.

На вебсайті КРАІЛ розміщено оновлені переліки:

  • закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги особам з ігровою залежністю;
  • надавачів соціально-психологічних послуг з реабілітації осіб з ігровою залежністю.

З метою кращого розуміння проблематики ігрової залежності створено та розміщено на вебсайті КРАІЛ анонімне онлайн-опитування.  

Станом на 01.11.2022 в анонімному онлайн-опитуванні взяло участь 311 респондентів, з яких 152 виявились гравцями, які періодично відвідують гральні заклади та беруть активну участь в азартних іграх.    

 

Дані щодо організації роботи у сфері захисту прав громадян та інформування громадськості

КРАІЛ відповідно до пункту 18 частини першої статті 8 Закону на постійній основі здійснює заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері організації та проведення азартних ігор, зокрема здійснює моніторинг мережі Інтернет з метою виявлення вебсайтів, які надають послуги з ознаками азартних ігор, букмекерської діяльності та онлайн покеру без відповідних ліцензій, аналізу повідомлень, що надходять від державних органів, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів чи інших державних органів, розгляду інформації, що надходить від фізичних та юридичних осіб, у тому числі від громадських об’єднань та їхніх представників тощо.

З метою належного реагування на випадки порушення у сфері азартних ігор та забезпечення безперешкодного доступу громадськості до повідомлення за формою, встановленою рішенням КРАІЛ від 11.08.2021 № 482, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.09.2021 за № 1228/36850, на головній сторінці офіційного вебсайту КРАІЛ розміщено форму повідомлення про порушення у сфері азартних ігор та номер телефону безкоштовної «гарячої лінії» (0800-50-13-77).

Повідомлення про порушення у сфері азартних ігор, які надходять через спеціальну форму, розміщену на вебсайті КРАІЛ, приймаються, підлягають попередньому розгляду та в установленому порядку реєструються. За результатами опрацювання отриманих повідомлень КРАІЛ вживає заходів, передбачених законодавством. Зокрема повідомлення є підставою для здійснення:

  • заходів державного нагляду (контролю);
  • направлення вимоги КРАІЛ щодо обмеження доступу на (з) території України до такого вебсайту або його частини;
  • звернення до правоохоронних органів та органів, які здійснюють правоохоронні функції тощо).

Так, за 10 місяців 2022 року через Інтерактивну мапу гральних закладiв України та електронну форму повідомлень про порушення у сфері азартних ігор до КРАІЛ надійшло 105 повідомлень про порушення у сфері азартних ігор.

Під час розгляду повідомлень про порушення у сфері азартних ігор здійснюється аналіз викладених обставин, у разі виявлення фактів можливих порушень вимог законодавства у сфері азартних ігор та лотерей, фактів нелегальної діяльності, повідомляється відповідний самостійний структурний підрозділ КРАІЛ та/або правоохоронний орган.

З метою реалізації положень статті 25 Закону та Порядку направлення та виконання вимог щодо обмеження доступу на території України до вебсайту або його частини, затвердженого рішенням КРАІЛ від 30.08.2021 № 521, починаючи з січня 2022 року КРАІЛ прийнято 155 рішень про направлення вимог щодо обмеження доступу на (з) території України до вебсайтів, з використанням яких організовуються, проводяться азартні ігри чи надається доступ до них без відповідної ліцензії. Зокрема, прийнято 85 рішень КРАІЛ про вимоги до осіб, які через вебсайти організовують, проводять чи надають доступ до азартних ігор без відповідної ліцензії, щодо обмеження доступу на (з) території України до вебсайтів та 70 рішень КРАІЛ про вимоги до постачальників послуг хостингу (зберігання інформації), на технічних засобах яких розміщені вебсайти, з використанням яких організовуються, проводяться азартні ігри чи надається доступ до них без відповідної ліцензії щодо обмеження доступу на (з) території України до цих вебсайтів.

Також працівниками КРАІЛ проведено аналіз, систематизовано та надано до правоохоронних органів інформацію щодо можливої діяльності нелегальних організаторів азартних ігор та лотерей на території України.

Крім того, для всебічного інформування громадськості офіційний вебсайт та соціальні мережі КРАІЛ (Фейсбук, Телеграм) постійно наповнюються актуальною інформацією у сфері захисту прав громадян, відповідальної гри і запобігання вираженій ігровій залежності (лудоманії), а також новинами щодо організації та проведення азартних ігор в Україні, що дає можливість громадянам в цілодобовому вільному доступі безперешкодно отримувати і ознайомлюватися з такою інформацією.

Серед ключових повідомлень (новин) варто зазначити, що КРАІЛ оприлюднено такі статті та інформаційні повідомлення:

  • «Інформація для захисту прав громадян»;
  • «Грай відповідально»;
  • «Що потрібно знати перед початком гри?»;
  • «Інфографічні матеріали щодо Принципів відповідальної гри»;
  • «Як подати звернення»;
  • «Як повідомити про порушення у сфері азартних ігор»;
  • «Гравець»;
  • «Організатор азартних ігор»;
  • «До уваги гравців»;
  • «Знай де грати»;
  • «Перелік найпоширеніших питань та відповідей на них».

На вебсайті КРАІЛ розміщено е-брошуру обізнаності фізичних осіб щодо захисту прав у сфері азартних ігор.

Також створено відповідні розділи, що висвітлюють роботу зі зверненнями громадян та у сфері боротьби з ігровою залежністю (лудоманією), де, зокрема, розміщено:

  • інформаційні матеріали щодо подання до КРАІЛ звернення;
  • інформація про гравця;
  • інформація про організатора азартних ігор;
  • принципи відповідальної гри;
  • алгоритми дій для подання заяв про самообмеження/обмеження;
  • інформація щодо ігрової залежності (лудоманії), її проявів та наслідків, методик лікування;
  • цікаві статті у сфері боротьби з ігровою залежністю (лудоманією);      
  • інформація щодо безоплатної первинної правової допомоги тощо.

Разом з тим варто відзначити, що в умовах триваючої повномасштабної  збройної агресії росії проти України, КРАІЛ в межах повноважень, визначених Законом та Положенням про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 891, вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, усім громадянам України, у тому числі громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території. 

×
Помилка...
Некоректний ввод...
Невірний захісний код...